MC68331CPV16B1
Mfr.Part #
MC68331CPV16B1
Manufacturer
Motorola
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Stock
431
In Stock :
431
Manufacturer :
Motorola
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Oscillator Type :
Internal
Technology :
HCMOS
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Address Bus Width :
24
Program Memory Type :
ROMless
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
MC68331
Core Size :
32-Bit Single-Core
Width :
20 mm
Temperature Grade :
Automotive
Rochester Electronics LLC
Terminal Pitch :
0.5 mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
144
RAM Size :
Package :
Bulk
Core Processor :
Coldfire V1
Data Converters :
Package Shape :
Square
DAC Channels :
No
Surface Mount :
yes
Has ADC :
No
Product Status :
Active
Number of Terminals :
144
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Reach Compliance Code :
Unknown
External Data Bus Width :
16
Program Memory Size :
Package / Case :
144-LQFP
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Bit Size :
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V
DMA Channels :
Length :
20 mm
Speed :
16MHz
Seated Height-Max :
1.6 mm