MC68020FE20E
Mfr.Part #
MC68020FE20E
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
132-BCQFP
Description
IC MPU M680X0 20MHZ 132CQFP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
External Data Bus Width :
32
Boundary Scan :
No
Bit Size :
32
Terminal Pitch :
0.635mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Integrated Cache :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
22.355mm
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
20MHz
Core Processor :
68020
Address Bus Width :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
4.318mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Pin Count :
132
Series :
M680x0
Format :
FIXED POINT
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Position :
QUAD
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
JESD-30 Code :
S-CQFP-G132
Supply Voltage :
5V
Voltage - I/O :
5.0V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Package / Case :
132-BCQFP
Low Power Mode :
Clock Frequency :
20MHz
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
132
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
MC68020FE20E
NXP Semiconductors MC68020FE20E
0.635mm 68020 32-bit Microprocessor M680x0 Series 5V 132-BCQFP
MC68020FE20E Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 132-BCQFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M680x0 series. The CPU is powered by a 68020 core. The CPU runs I/O at 5.0V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. To date, there have been 132 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 5V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 5.25V is available. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. A total of 132 pins are injected into the CPU microprocessor's body. There is a clock frequency of 20MHz on the microprocessor.