MC2-0603B472M500BF3
Mfr.Part #
MC2-0603B472M500BF3
Manufacturer
Lumimax Optoelectronics Technology
Description
CAP CER 4.7NF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Circuits :
2
Terminal Block Type :
Barrier Block
Pitch :
0.500 12.70mm
Number of Rows :
2
Terminal Material :
Steel
Current Rating :
15A
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Wire Gauge :
14-22 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Material - Insulation :
Phenol Formaldehyde (Phenolic)
1 (Unlimited)
Bottom Termination :
Closed
Flammability Rating :
UL94 V-0
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Operating Temperature :
150°C
Series :
M
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Feature :
Flange
Number of Wire Entries :
4
Current Rating (Amps) :
15A
Mounting Type :
Chassis, Panel
Packaging :
Bulk
Terminal Screw Material :
Steel
Lumimax Optoelectronics Technology MC2-0603B472M500BF3
M ROHS3Compliant Flange Closed Terminal Block Barrier Block UL94V-0 22AWG 150C 15A