MC2-0603B102M500BF3
Mfr.Part #
MC2-0603B102M500BF3
Manufacturer
Lumimax Optoelectronics Technology
Description
CAP CER 1NF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Material - Insulation :
Phenol Formaldehyde (Phenolic)
Current Rating (Amps) :
15A
Operating Temperature :
150°C
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Wire Entries :
4
Pitch :
0.500 12.70mm
Current Rating :
15A
Series :
M
Bottom Termination :
Closed
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Feature :
Flange
Terminal Material :
Steel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Wire Gauge :
14-22 AWG
Mounting Type :
Chassis, Panel
Terminal Screw Material :
Steel
Number of Circuits :
2
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Lumimax Optoelectronics Technology MC2-0603B102M500BF3
M ROHS3Compliant Flange Closed Terminal Block Barrier Block UL94V-0 22AWG 150C 15A