MBRF5100 C0G
Mfr.Part #
MBRF5100 C0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A ITO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MBRF5100 C0G
Taiwan Semiconductor MBRF5100 C0G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 5A -55°C~150°C 100μA @ 100V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole