MBRF10100CTC0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRF10100CTC0
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
MBRF10100CTC0
Taiwan Semiconductor MBRF10100CTC0
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole