MBRF40035
Mfr.Part #
MBRF40035
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE MODULE 35V 200A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
TO-244AB
Application :
Power
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 20V
Forward Voltage :
650mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Element Configuration :
Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Average Rectified Current :
400A
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
4 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Max Surge Current :
3kA
Number of Terminations :
2
Forward Current :
200A
Number of Elements :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MBRF40035
GeneSiC Semiconductor MBRF40035
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 400A 35V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF40035 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 650mV.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 3kA.This device will operate when the forward voltage is set to 200A.A reverse voltage peak of 1A is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
MBRF40035 Features
650mV forward voltage
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRF40035 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF40035 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23