MBR12080CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR12080CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 80V 120A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 20V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Phases :
1
Case Connection :
ANODE
Forward Current :
120A
Published :
Average Rectified Current :
120A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Application :
Power
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Output Current-Max :
60A
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Package / Case :
Twin Tower
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
UPPER
Peak Reverse Current :
1A
Mount :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 60A
Max Surge Current :
800A
Number of Elements :
2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Element Configuration :
Common Cathode
Datasheets
MBR12080CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 120A 80V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR12080CTR Overview
Array is capable of supporting a maximum output voltage of 60A.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 800A should be the rule.When the forward voltage is set to 120A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 1A.Its maximal reverse leakage current is 1μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
MBR12080CTR Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR12080CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR12080CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23