MBR10100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR10100
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
Schottky, 100V, 10A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Supplier Device Package :
TO-220AC
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
TO-220-2
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Datasheets
MBR10100
Diotec Semiconductor MBR10100
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 10A -55°C~150°C 1mA @ 100V Tube TO-220-2 Through Hole