MBR12040CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR12040CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 40V 120A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Average Rectified Current :
120A
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Phases :
1
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
Terminal Position :
UPPER
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Current-Max :
60A
Number of Elements :
2
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Twin Tower
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 20V
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
HTS Code :
Max Surge Current :
800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 120A
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Forward Current :
120A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Application :
Power
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Reverse Current :
1A
Datasheets
MBR12040CTR
GeneSiC Semiconductor MBR12040CTR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 120A 40V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR12040CTR Overview
A maximum output voltage of 60A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 800A.This device will operate when the forward voltage is set to 120A.A reverse voltage peak of 1A is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
MBR12040CTR Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR12040CTR Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR12040CTR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23