MBR10200 C0G
Mfr.Part #
MBR10200 C0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Supplier Device Package :
TO-220AC
Package / Case :
TO-220-2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Datasheets
MBR10200 C0G
Taiwan Semiconductor MBR10200 C0G
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 10A -55°C~150°C 100μA @ 200V Tube TO-220-2 Through Hole