MBC120-1012L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBC120-1012L
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Current - Output 1 :
10 A
Voltage - Output 2 :
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Product Status :
Active
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
12V
Series :
Minimum Load Required :
No
Voltage - Output 3 :
Voltage - Isolation :
4 kV
Size / Dimension :
3.00 L x 2.00 W x 1.18 H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 4 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency :
90%
Power (Watts) :
100W (120W Forced Air)
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Applications :
Medical
Package :
Bulk
Standard Number :
Voltage - Output 6 :
Type :
Open Frame
Datasheets
MBC120-1012L
MBC120-1012L datasheet pdf and AC DC Converters product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH