MAPLAD6.5KP90CA
Mfr.Part #
MAPLAD6.5KP90CA
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC MINI-PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Peak Pulse Current :
44.5A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
44.5A
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Mini-PLAD
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
90V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Composition :
Zener
Clamping Voltage :
146V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Number of Bidirectional Channels :
No
Peak Pulse Power :
6.5kW