MAPLAD15KP100CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAPLAD15KP100CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
1
Pin Count :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Test Current :
5mA
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Terminal Finish :
TIN LEAD
Published :
Peak Pulse Power :
15kW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Nonstandard SMD
Peak Pulse Current :
93A