MAPLAD6.5KP78A
Mfr.Part #
MAPLAD6.5KP78A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC MINI-PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Surface Mount
Peak Pulse Power :
6.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard SMD
Supplier Device Package :
Mini-PLAD
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
78V
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Composition :
Zener
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.5A
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Peak Pulse Current :
51.5A
Clamping Voltage :
126V