MAPLAD6.5KP30CA
Mfr.Part #
MAPLAD6.5KP30CA
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC MINI-PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Dissipation-Max :
2.5W
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Case Connection :
CATHODE
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
1
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
135A
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Peak Pulse Current :
135A
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Package / Case :
Nonstandard SMD
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Additional Feature :
High Reliability
Bidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
6.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W