MAPLAD6.5KP20CA
Mfr.Part #
MAPLAD6.5KP20CA
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC MINI-PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
20V
Case Connection :
CATHODE
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Terminal Finish :
TIN LEAD
Type :
Zener
Terminal Position :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power Dissipation-Max :
2.5W
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Bidirectional Channels :
1
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
202A
Peak Pulse Power :
6.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
202A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
32.4V