MAPLAD6.5KP18A
Mfr.Part #
MAPLAD6.5KP18A
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC MINI-PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
TIN LEAD
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Peak Pulse Power :
6.5kW
Reverse Standoff Voltage :
18V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
223A
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
2.5W
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
223A
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
29.2V
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Nonstandard SMD
Unidirectional Channels :
Additional Feature :
High Reliability
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW