MAPLAD36KP400CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD36KP400CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 400VWM 644VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard SMD
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Voltage - Breakdown (Min) :
444V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
644V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ