MAPLAD36KP280CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD36KP280CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 280VWM 451VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
311V
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
451V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
280V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A