MAPLAD36KP15CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD36KP15CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1396A 1.396kA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Type :
Zener
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ