MAPLAD30KP54CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAPLAD30KP54CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Number of Terminations :
1
Terminal Form :
Gull wing
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
54V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
87.1V
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
30kW
Peak Pulse Current :
342A
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
5mA