MAPLAD30KP280CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD30KP280CAE3
Description
TVS DIODE 280VWM 451VC PLAD
Product Category :
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
451V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
280V
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
30kW
Voltage - Breakdown (Min) :
311V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Direction :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Bidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Pin Count :
Published :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
66A
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
5mA