MAPLAD30KP280AE3
Mfr.Part #
MAPLAD30KP280AE3
Description
TVS DIODE 280VWM 451VC PLAD
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
yes
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Current :
66A
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
30kW
Element Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
280V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
451V
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Voltage - Breakdown (Min) :
311V
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Number of Elements :
Test Current :
5mA
Direction :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W