MAPLAD30KP26CA/TR
Mfr.Part #
MAPLAD30KP26CA/TR
Description
TVS DIODE 26VWM 43VC PLAD
Product Category :
Clamping Voltage :
43 V
RoHS :
N
Working Voltage :
26 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Breakdown Voltage :
28.9 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
696A
Package / Case :
Nonstandard SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Product Type :
TVS Diodes
Polarity :
Bidirectional
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Brand :
Product Status :
Active
Type :
Zener
Supplier Device Package :
PLAD
Microchip
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V