MAPLAD30KP15A
Mfr.Part #
MAPLAD30KP15A
Description
TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD
Product Category :
Number of Terminations :
1
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Elements :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pbfree Code :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Clamping Voltage :
25.8V
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1164A 1.164kA
Unidirectional Channels :
Direction :
Unidirectional
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Test Current :
150mA
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
3mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
1.164kA
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Reverse Standoff Voltage :
15V
Peak Pulse Power :
30kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W