MAPLAD18KP8.5A
Mfr.Part #
MAPLAD18KP8.5A
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD
Product Category :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ