MAPLAD18KP33AE3
Mfr.Part #
MAPLAD18KP33AE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Military, MIL-PRF-19500
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Nonstandard SMD
Packaging :
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
338A