MAPLAD18KP170CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD18KP170CAE3
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
66A
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ