MAPLAD15KP51AE3
Mfr.Part #
MAPLAD15KP51AE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD
Product Category :
Peak Pulse Current :
183A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
1
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
Nonstandard SMD
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
51V
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Power :
15kW
Clamping Voltage :
82.4V
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Unidirectional Channels :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW