MAPLAD15KP43AE3
Mfr.Part #
MAPLAD15KP43AE3
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
43V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Test Current :
5mA
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
216A
Unidirectional Channels :
1
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Zener
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pin Count :
1
Direction :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clamping Voltage :
69.4V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard SMD
Peak Pulse Power :
15kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW