MAPLAD15KP36A
Mfr.Part #
MAPLAD15KP36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Nonstandard SMD
Clamping Voltage :
58.1V
Published :
Peak Pulse Power :
15kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Bulk
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
258A