MAPLAD15KP28AE3
Mfr.Part #
MAPLAD15KP28AE3
Description
TVS DIODE 28VWM 45.5VC PLAD
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Pin Count :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
5mA
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
330A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Power :
15kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
28V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Zener
Clamping Voltage :
45.5V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW