MAPLAD15KP16CAE3
Mfr.Part #
MAPLAD15KP16CAE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Product Category :
Published :
Clamping Voltage :
26V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
5mA
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Power :
15kW
Reverse Standoff Voltage :
16V
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
576A
Packaging :
Bulk
Military, MIL-PRF-19500
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Breakdown Voltage :
18.75V
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V