MAPLAD15KP16AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAPLAD15KP16AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
576A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
16V
Terminal Form :
Gull wing
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
15kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
MATTE TIN
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Line Protection :
No
Pin Count :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Test Current :
5mA
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Clamping Voltage :
26V
Published :
Number of Terminations :
Unidirectional Channels :
Direction :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ