MAPLAD15KP130AE3
Mfr.Part #
MAPLAD15KP130AE3
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC PLAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
71A
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
Military, MIL-PRF-19500
Mount :
No
Number of Terminations :
Direction :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Pin Count :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
209V
Reverse Standoff Voltage :
130V
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Power :
15kW