MAPLAD15KP120AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAPLAD15KP120AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
78A
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
10μA
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
Nonstandard SMD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Test Current :
5mA
Peak Pulse Power :
15kW
Reverse Standoff Voltage :
120V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Published :
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
193V