MAL225963821E3
Mfr.Part #
MAL225963821E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
250 V
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Impedance :
130 mOhms
Ripple Current @ High Frequency :
3.9 A @ 10 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6 A @ 100 Hz
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
820 µF
Series :
259 PHM-SI
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 100Hz
Datasheets
MAL225963821E3
Vishay MAL225963821E3
259 PHM-SI 820 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.378" Dia (35.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead