MAL225942471E3
Mfr.Part #
MAL225942471E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm @ 100Hz
Capacitance :
470 µF
Impedance :
160 mOhms
Voltage - Rated :
200 V
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.985 A @ 10 kHz
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Series :
259 PHM-SI
Ripple Current @ Low Frequency :
1.99 A @ 100 Hz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
MAL225942471E3
Vishay MAL225942471E3
259 PHM-SI 470 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.984" Dia (25.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In