MAL225786331E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL225786331E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
257 PRM-SI
Impedance :
470 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Package :
Box
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
570mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.562 A @ 10 kHz
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.83 A @ 100 Hz
Product Status :
Active
Capacitance :
330 µF
Datasheets
MAL225786331E3
Vishay MAL225786331E3
257 PRM-SI 330 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.181" Dia (30.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead