MAL225747101E3
Mfr.Part #
MAL225747101E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
900 mA @ 100 Hz
Impedance :
1.49 Ohms
Surface Mount Land Size :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100 µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.26 A @ 10 kHz
Series :
257 PRM-SI
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated :
450 V
Datasheets
MAL225747101E3
Vishay MAL225747101E3
257 PRM-SI 100 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.984" Dia (25.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In