MAL225712222E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL225712222E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
80 mOhms
Ripple Current @ Low Frequency :
3.96 A @ 100 Hz
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
200 V
Series :
257 PRM-SI
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Package :
Box
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.850" (47.00mm)
Capacitance :
2200 μF
Ripple Current @ High Frequency :
5.544 A @ 10 kHz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Datasheets
MAL225712222E3
Vishay MAL225712222E3
257 PRM-SI 2200 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.378" Dia (35.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead