MAL219816151E3
Mfr.Part #
MAL219816151E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
198 PHR-SI
ESR (Equivalent Series Resistance) :
637mOhm @ 100Hz
Ripple Current :
1.33A
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
25mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Published :
Voltage - Rated :
400V
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
15000 hours
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.364mA
Capacitance :
150µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Impedance :
363mOhm
Datasheets
MAL219816151E3
Vishay MAL219816151E3
198 PHR-SI 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead