MAL219357221E3
Mfr.Part #
MAL219357221E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.63 A @ 100 Hz
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
450 V
Capacitance :
220 µF
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Package :
Box
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
2.445 A @ 10 kHz
Impedance :
190 mOhms
Series :
193 PUR-SI
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm @ 100Hz
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
MAL219357221E3
Vishay MAL219357221E3
193 PUR-SI 220 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.984" Dia (25.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In