MAL219319221E3
Mfr.Part #
MAL219319221E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Impedance :
470 mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
620mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.295 A @ 10 kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Capacitance :
220 µF
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Package :
Box
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
500 V
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Series :
193 PUR-SI
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.53 A @ 100 Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Datasheets
MAL219319221E3
Vishay MAL219319221E3
193 PUR-SI 220 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.181" Dia (30.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead