MAL219316151E3
Mfr.Part #
MAL219316151E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Ratings :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1 A @ 100 Hz
Voltage - Rated :
400 V
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Series :
193 PUR-SI
Ripple Current @ High Frequency :
1.65 A @ 10 kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
540mOhm @ 100Hz
Impedance :
310 mOhms
Package :
Box
Capacitance :
150 µF
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Datasheets
MAL219316151E3
Vishay MAL219316151E3
193 PUR-SI 150 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.984" Dia (25.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead