MAL216036102E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL216036102E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 150°C
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
700mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
27mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
160 RLA
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000µF
Datasheets
MAL216036102E3
Vishay MAL216036102E3
160 RLA 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 700mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~150°C Polar 7.493mm Radial, Can