MAL215972331E3
Mfr.Part #
MAL215972331E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.08A
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
500mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
730mOhm @ 100Hz
Height :
30mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
1.08A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
159 PUL-SI
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
MAL215972331E3
Vishay MAL215972331E3
159 PUL-SI 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.08A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead