MAL215957101E3
Mfr.Part #
MAL215957101E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100Hz
Ripple Current :
730mA
Height :
25mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
159 PUL-SI
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Voltage - Rated :
450V
Leakage Current :
0.45mA
Impedance :
1.05Ohm
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
MAL215957101E3
Vishay MAL215957101E3
159 PUL-SI 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In