MAL215939151E3
Mfr.Part #
MAL215939151E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
890mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Series :
159 PUL-SI
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.47A @ 10kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Impedance :
660mOhms
ROHS3 Compliant
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
MAL215939151E3
Vishay MAL215939151E3
159 PUL-SI 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead